Уздовж і впоперек батьки

Про Шевчука: Великому і Страшному

Одні його називають батьком, гуру, вчителем, генієм і народним співаком. Інші - маминим синочком, чортом пухнастим, совістю померлого рок-н-ролу.
Одні кажуть, що він класик російського року, “буревісник” перебудови, безкомпромісний борець за справедливість. Що він вивів молоді пітерські групи з підвалів на велику сцену і допомагає матеріально ветеранам рок-тусовки. Інші кажуть, що він “тримає” весь музичний Пітер і розвалив пітерське рок-рух. Що в молодості міг, напившись, постріляти в стелю ресторану або побитися з одним Кінчевим, а тепер зі словами “всі продалися” він сідає в білий “Мерседес”.
Про нього пишуть книги, знімають кіно і телепередачі. Але в пресі поряд з підлесливими інтерв`ю ні-ні та й з`явиться якась скандальна статейка про те, скільки разів він “зашивався”, Або про чергову розбиранні з неугодний журналістом або музикантом.
Він патріот і був мало не на всіх сучасних війнах. Він бунтував проти ідеології радянської влади, тепер бореться проти буржуазної ідеології, влади грошей, проти попси і фонограми. Він лає колишніх колег-рок-н-ролльщиков, кажучи, що вони “гребуть ластами під час”. У нього багато друзів, які про нього нічого не розповідають журналістам. Він пише свої пісні в селі, а потім співає їх на найбільших майданчиках цієї країни. Загалом, таких, як Юрій Шевчук, прийнято називати “людина зі стрижнем”.

Рустам Фаткулліна,
колишній декан художньо-графічного факультету Башкирського державного педагогічного університету, нині - доцент кафедри оформлювального справи БДПУ:

- Звичайно, я пам`ятаю Юру. Я особисто був знайомий з його матір`ю, ми разом працювали. Спочатку вона працювала лаборанткою в педучилище №2, на художньому відділенні. Вона не була професійним художником, але дуже любила образотворче мистецтво, займалася акварельного живописом і навіть заочно вступила в педучилище, сподіваючись отримати спеціальну освіту. Незважаючи на брак часу, батьки добре виховали Юру. Він був допитливим хлопчиком, непосидою, і часом Фания Акрамовна сильно турбувалася про його долю. Коли в 74-му році відкрили Худграф, вона перейшла сюди працювати. Заодно і вирішила влаштувати свого сина на факультет. На той час Юра вже спілкувався зі своїми майбутніми однокурсниками. З “непростими” дітьми, дітьми уфимской еліти. На факультеті у нього було троє нерозлучних друзів, і, до речі, ніхто з цієї трійці НЕ довчився до кінця. Було видно, що у цій компанії водяться гроші і вони трохи “зловживали”. Причому любили випивати не де-небудь там в закутку, в підвалі, а саме на території університету. Ну і частенько, звичайно, вони потрапляли на очі університетському начальству в нетверезому вигляді. Доводилося робити догани, зауваження. Але все ж якось їх помітив ректор, після чого викликав мене до себе і сказав: “Прибрати. Щоб завтра їх тут не було”. Довелося відрахувати. Треба віддати належне мамі, Фаніе Акрамовна, вона спеціально вивезла Юру на північ і влаштувала охоронцем на склад вибухових речовин. Після цього він перестав пити. Не скажу, що до кінця життя, але північ на нього подіяв вразумляюще. Мені здається, що саме там він і почав писати вірші. Через два роки він з мамою повернувся і відновився в університеті. Навчався він, до речі, дуже добре. Особливо після повернення.
Дощ - це була найулюбленіша тема його картин. А його дипломна робота - полотно “Мої друзі”. На ній зображена що стоїть під аркою біля виходу з корпусу група молодих людей, перечікують грозу. По-моєму, близько п`яти фігур, одна з яких, як він стверджував, - його дівчина. Коли в минулому році Юра під час своїх гастролей був в Уфі, він приїхав на факультет, тут йому подарували його ж дипломну роботу.
Юра, може, і не знає про один випадок. Присвяченій десятиліттю факультету відбувся концерт самодіяльності, на сцену попросили Юру, спочатку він не хотів виходити, але його вмовили. Зал прийняв його добре. Але в перших рядах сиділо все наше керівництво, і я тоді краєм вуха чув, що один сказав: мовляв, він тут пісні виспівує, а по ньому тюряга плаче. Ось таке було ставлення до нього. Ну, їх можна зрозуміти - це люди абсолютно інший гарту.
У нашому університеті була головуючий студентських клубів Олена Федотова, вона Шевчука возила на кілька конкурсних фестивалів, в тому числі і в Новосибірськ. У той час там проходив Міжнародний фестиваль молодіжної пісні соцкраїн. І він звідти приїхав з дипломом першого ступеня. Для того часу у нього були нестандартні тексти, вони не вписувалися в загальну струмінь офіційного творчості. Тоді в розпалі була афганська війна, і пісня “Не стріляй!” звучала дуже актуально.
Після закінчення університету Шевчук потрапив за розподілом до забуту Богом башкирську село вчителем образотворчого мистецтва. Але проблема була в тому, що він не знав мови - він розумів, що діти говорять, але сам розмовляти не міг. Півроку так помучився і перевівся в Иглино, робітниче селище в 50 кілометрах від Уфи.

Михайло Бад`їн,
директор художньої школи селища Иглино:

- Юрій Шевчук викладав у нас близько двох років. Одного разу він приніс в школу гітару і спробував щось зіграти, але одна з вчительок заявила, що не любить самодіяльності. Після цього він здорово образився і більше не намагався займатися музикою в стінах школи. Його трудова книжка була переповнена записами, там навіть був вклеєний вкладиш. Викладання малювання він поєднував з роботою на залізничній станції Иглино, де був вантажником. Зараз, через двадцять років, в школі вже майже не залишилося викладачів, які працювали разом з Юрою. Однак в художній школі до сих пір є переказ про те, що колишня директриса Ірина Малишева редагувала тексти пісень Шевчука і давала поради починаючої зірки.

Світлана ХВОСТЕНКО,
колишній кореспондент відділу пропаганди газети “ленінець”:

- Після напівпідпільній записі альбому “периферія” в 1984 р на студії Башкирського телебачення для групи “ДДТ” в Уфі настали особливо важкі часи, хоча і перш влади її не дуже шанували. Юру неодноразово викликали на допити в КДБ, де протягом багатьох годин вимагали пояснити, що він хотів сказати в тій чи іншій сходинці. А також намагалися змусити підписати покаянну заяву про те, що він “ніколи більше не буде складати і записувати подібних пісень”. йому “світила” стаття 70, тепер вилучена з КК, яка тоді формулювалася так: “Виготовлення та поширення наклепницьких матеріалів, що ганьблять радянський державний і суспільний лад”. Апофеозом цього цькування стали статті, що вийшли в республіканській молодіжній газеті “ленінець” навесні 85-го року, які називалися “Менестрелі з чужим голосом” і “Коли зривається маска”. Матеріал надійшов безпосередньо з КДБ з приписом “друкувати негайно”. Статті вражали своєю кондової навіть тоді - витримані вони були в самому мракобісне стилі “викривальних” матеріалів 30-х років. За великим рахунком, це лише додало популярності Шевчуку в середовищі неформалів, але багато знайомих стали уникати спілкування з ним. А найгірше було те, що під одним з статей стояли підписи двох людей, яких Шевчук раніше вважав своїми друзями. Джазового музиканта Марата Юлдибаєво і президента міського клубу самодіяльної пісні Ельшата Теляшева. Звичайно, їх просто змусили поставити ці підписи, але все-таки загрожували не в`язницею і не розстрілом - всього лише обіцяли зламати кар`єру.
Все це разом узяте змусило Шевчука “емігрувати” в Ленінград, де вже тоді починало відчуватися подих відлиги, а ідеологічний пресинг був дещо слабше. Тим більше що в 85-му році Шевчук записав в Москві новий альбом “час”, А перед тим в рідній Уфі його недвозначно попередили: “Ще один запис - сядеш”. Втім, до 87-му році перебудова докотилася і до Уфи, і починаючи з осені 87-го Шевчук постійно приїжджає в Уфу з концертами - щорічно, а то й двічі на рік. Не можна сказати, що ця концертна діяльність опального “менестреля” завжди була до душі місцевій владі. У червні 89-го року заздалегідь заплановані стадіонів концерти “ДДТ” збіглися з грандіозною катастрофою під Улу-Теляк, що потрясла всю країну, коли неподалік від Уфи зіткнулися два потяги. Незважаючи на те що група перерахувала свої гонорари за ці концерти в фонд допомоги постраждалим, деякі газети звинуватили Шевчука в тому, що він влаштовує “бенкет під час чуми”, А охороняв порядок на стадіоні ОМОН спровокував бійку з фанатами і заарештував багатьох не в міру завзятих шанувальників групи. Втім, “перебудовна” преса в рідному місті вже з самого 87-го року аплодувала “уфимскому національному герою”, А в 95-му році, рівно через десять років після виходу тих “гебешних” статей, республіканська молодіжна газета “ленінець” принесла Шевчуку офіційні вибачення, влаштувавши групі прес-конференцію і запросивши Шевчука на невеликий фуршет. Втім, в оновленому складі редакції вже практично не залишалося людей, які працювали в ті злощасні часи.

Відео: "ВЗДОВЖ І ВПОПЕРЕК" | Випуск 10 | "Таємниці одеських катакомб"

Геннадій ЗАЙЦЕВ,
колишній директор групи “ДДТ”:

- Вперше я почув Шевчука році в 82-му. Ми тоді з Уралом Хазіева, більш відомим під кличкою Джиммі, київським хіпі, обмінювалися різними записами. Я йому надсилав пітерський рок - Морозова, “акваріум”, “росіян”, А він мені у відповідь - уфимський рок. Це були перші акустичні записи Шевчука, потім його альбом “Свиня на веселці”.
А десь через рік Джиммі переїхав до Пітера, і у нас виник план перетягувати Шевчука сюди. Якраз це збіглося з гоніннями в Уфі, коли, власне, йому вже обіцяли наручники надіти. Він приїхав сюди, мотався по флет, то у мене жив, то у Володі Кузнєцова, то у Колі Талліннського, був такий хіпі. Потім Джиммі влаштував йому фіктивний шлюб з якоюсь Наташею, прізвища не пам`ятаю. Вона його благополучно прописала. Потім Володя Кузнєцов через якихось знайомих знайшов двірницьку, влаштували його туди жити. Ця квартира потім фігурувала у фільмі Вчителі “рок” і ще в якихось фільмах.
Своєю манерою виступу - рвати і гинути на кожному концерті - Шевчук мені дуже нагадав Жору Ордановского з “росіян”, З яким я свого часу працював. Жори вже не було, і я вирішив віддати всі сили Шевчуку. Репетиційну базу зробили на точці, яку раніше займали “Росіяни”. Там залишилася технічна група, і Женя Мочулов там працював інженером. Пішли репетиції. Потім був конкурс якийсь. Юра спочатку хотів відмовитися, але я його переконав, що це потрібно для спільної справи і не ганебно виконувати свої пісні. Сидимо ми хвилин за двадцять до виходу в артистичній, раптом вбігає чоловік в сірому піджачку, в сірому галстучком - такий підозрілої зовнішності. Підходить до Юри і питає, чи збирається він виконувати одну пісню, не пам`ятаю, як вона називалася, але там рядок була про ожіревшіх актрис. Він попросив змінити цю строчку, тому що в залі сиділа якась актриса, дуже знаменита і якась дуже ожиріла. Але Юра заспівав так, як потрібно було, а не так, як вимагали. Ось таке було початок.
Так, ще важливий дуже момент: Шевчук не залишився в Москві. Це я теж вважаю своєю заслугою: я багато поклав сил, щоб переконати Шевчука жити в Пітері. Тільки тут, на мій погляд, можна зберегти душу. А в Москві йому не з ким спілкуватися, там же попса одна. Я розповідав Юркові про всякі білі ночі, намагався, щоб він більше гуляв по місту. Пам`ятаю, як ми поїхали перший раз відпочивати на Фінську затоку. З вином, з гітарами. Шевчук чомусь постійно запитував: “Гена, це море?” Я говорив: “Юра, це Фінську затоку”. Він говорив: “Гена, ну це ж все-таки море?” Я говорив: “Так, Юра, це ж Фінську затоку”. Юра не вгамовувався: “Ні, ну це ж море”. І тоді я сказав: “Так, море!” Юра радісно вигукнув: “Це море!” Роздягнувся і пішов купатися. Холодрига була моторошна. Повернувся і каже: “Я в море побував”. Задоволений такою. І хоча в Москві він бував частіше, але вибір все-таки зробив на користь Пітера. А в Москву його звали і Сигачев, який там залишився, і потім Стас Намин.
Намин нас запросив якось до себе на ділову розмову. Стіл у себе в кафе накрив. Як мені здалося, він високий інтелектуал, вміє говорити, але дуже хитрий і ковдру тягне виключно на себе. Він вів якісь довгі промови про те, як всім музикантам добре з ним працювати. Дуже довго тост говорив, що є люди, яким пропонують хороші можливості, але не завжди люди, яким пропонують хороші можливості, це розуміють, і тоді вони залишаються лайном на все життя. Суть така була. Все було сказано дуже інтелігентно, дуже завуальовано, але з таким тонким отрутою. Хлопці були з похмілля, все випили. Я пити не став. Чарочку поставив, встав і кажу: “А тепер, панове, або ви йдете все зі мною, або я йду один”. Одягнувся і пішов. Стас за мною по коридору: “Гена, залишся! Гена, почекай, що ти робиш, повернися, ти собі цього не пробачиш”. Я пішов, йду по набережній в абсолютно розладнаному настрої світ за очі. Раптом чую тупіт позаду - Шевчук наздоганяє, кидається в обійми: “Гена, я готовий був просто йому в морду дати. Коли він говорив, я думав, що у мене зараз стакан в руці трісне. Все, навіки разом. Навіть якщо хлопці з ним залишаться, нову групу наберемо”. Так ми і прийшли в готель. Потім хлопці приїхали, кажуть: “Так Юрка, Ген, вибачте, просто посидіти хотілося, не можна ж такий стіл хороший залишати. Тим більше що, коли Юра пішов, і так ясно стало, що ми зі Стасом-то працювати не будемо. Ну посиділи на халяву, доїли, допили і повернулися”.
Потім була перша поїздка, в Нижньовартовськ, де Юре довелося грати по два концерти в день. А він до цього на великій сцені не співав ніколи, крім якихось бардівських концертів часів комсомолу і домашніх сейшнов. Але його природний артистизм і наполегливість компенсували відсутність практики, і все пройшло на ура. На тому концерті вперше з`явився Микита Зайцев, який щойно вийшов з місць не таких віддалених, і йому потрібна була робота. Микиті було все одно, де грати, і він відразу вчепився за пропозицію працювати в “ДДТ”. Потім він зрозумів, куди він потрапив, зрадів і не покинув групу до останнього моменту. Вадика Курилева не пам`ятаю хто привів - чи то Мочулов, то чи Ігор Доценко. У будь-якому випадку Доценко Вадик відразу сподобався, і він сказав, що навряд чи знайде іншу людину, який так відчуває ритм. Незважаючи на те що Вадик погано в той час грав, його взяли в групу. Для мене завжди було важливо, що людина співає і що грає, а не як він це робить. Можна навчитися співати і можна навчитися грати, а навчитися енергетиці, розуміння, здібностям, які від Бога йдуть, не можна. І Вадик залишився в групі. Тепер він навчився грати і є одним з кращих в країні басистів. В “ДДТ” Вадик і співати навчився. Він дуже соромився. Юра просив всіх вийти із залу і командував Вадику: “Що ти намагаєшся співати? Ти кричи просто в мікрофон!” Вадик спочатку кричав, а потім розкріпачився і співати став теж непогано.
Коли Мочулов привів до мене Ігоря Доценко знайомитися, перший його питання було: Ген, скажи чесно, а ви не збираєтеся в філармонію надходити? Або в Ленконцерта? На що я відповів: прошу в моєму будинку не виражатися. Він дуже боявся всіх цих організацій, поїздок, Чесова, що група зламається через півроку. Тому заспокоївся, зрадів і увійшов до групи. І коли у нас почалася-таки епопея з Ленконцерта і рок-клубом, реакція Доценко була однозначною: Гена, ти ж обіцяв ... А нам потрібно було отримати тарифікацію. Тому що заявки на концерти вже йшли з офіційних майданчиків, і їм потрібна була тарифікація. Причому у кого була музична освіта - ставка була дев`ять рублів, а без освіти - п`ять рублів. Тобто у Андрія Васильєва, Вадика Курилева було по п`ять з копійками, а у Шевчука, Ігоря Доценко і Микити Зайцева - по дев`ять. Шевчук тоді ще дуже образився: “Чому у Гребенщикова і у Пугачової тарифікація - 25 рублів, а у мене - тільки дев`ять?” Я, звичайно, пояснив, що за концерт він буде отримувати набагато більше, ніж дев`ять рублів. Але обурення було таке, що я почав займатися тим, щоб у Шевчука була тарифікація 25 рублів. Однак коли мета була вже практично досягнута, це втратило будь-який сенс, тому що почалися комерційні концерти.
Ще для того, щоб виступати з концертами, потрібна була литовка - якесь ліцензування програми. Такі дозволи давалися в ленінградському рок-клубі, а оскільки я до нього мав безпосереднє відношення, мені було досить легко такі литовки отримувати. Тільки необхідно було прослуховування групи. Я тоді працював в кочегарці ветеринарного ленінградського інституту і влаштував там такий напівпідпільний концерт. До речі, на ньому вперше в Пітері виступав і Башлачев. Після всього цього дорога на велику сцену “ДДТ” була відкрита.
Тоді для нас було два основних принципи в шоу-бізнесі - це неустойки і рубль з місця. Коли у нас був перший концерт в Філях, в договорі я вписав всі неустойки за невиконання вимог апаратних, готельних. Але організатори якось легко до цього поставилися, про що згодом дуже пошкодували. Сейшени-то я влаштовував з 70-х років і знав, що почім і з ким як розмовляти. Найпершим умовою було - квитки на зворотну дорогу ми повинні отримувати відразу по приїзді. Якщо цього не відбувалося, я оголошував, що ми їдемо назад. Тому квитки тут же вручалися. І, коли в Філях організатори в перший день не надали ті готельні номери, які були необхідні, я тут же поставив ультиматум - або платіть неустойку, або ми зараз їдемо, квитки-то у нас в кишені. Так перша неустойка була сплачена. На другий день я з них зняв другу неустойку. Після цього хлопці в групі мене ще більше почали поважати, тому що все виявилися при грошах, ще нічого не зігравши. На третій раз всі умови були виконані, і концерт відбувся.
Друге - щодо квитків. Я зі свого особистого досвіду знав, скільки коштує оренда, реклама, скільки організатори повинні заробити і скільки повинні отримати музиканти. Я завжди вважав, що ми повинні заробити не менше, ніж організатори. Тому перше питання у мене завжди був: скільки коштує квиток? Як правило, він коштував 3 рублі, тому я говорив: нам рубль з місця. Оскільки рубль вони витратять на організацію, другий рубль піде їм, а третій - нам. Точніше кажучи, перший нам - без 70% передоплати я хлопців на сцену не випускав.
Група тоді виступала в основному на великих майданчиках, і це було продиктовано тодішнім Юріна станом. У нього почалися проблеми з голосом - зв`язки були ледь помітні тріщинки. Лікарі прописали режим, пропонували робити операцію. Але після операції голос міг змінитися. Юра на це не пішов, вирішив, на скільки голоси вистачить, на стільки і вистачить. Можна порівняти записи, і видно, що раніше він все-таки співав, а зараз більше шепоче або декламує, що співає. Так що, оскільки голос треба було берегти, від дрібних концертів ми відмовлялися і грали тільки на стадіонах або великих концертах. Якщо вже людина рве зв`язки, нехай буде за що. Працювали по-крупному. За один концерт я в поліетиленовому пакеті отримував для групи вартість “Жигулів”. Таке, звичайно, нікому й не снилося. Говорили, що навіть Пугачова стільки не отримує, ну або приблизно стільки. Для нас в ті часи такі гроші - це був шок. Шевчук говорив: “Гена, ти що, охренел, хіба можна з людей стільки знімати?” І він, і вся група перебували в такому стані очманіння. Правда, недовго. Люди до цього швидко звикають. Але спочатку все просто сиділи, тупо в руках тримали гроші і мовчали.
Першу електрогітару, яка з`явилася в групі, нам привезла моя знайома зі Штатів. Причому я просив акустичну гітару для Юри. Вона приїжджає вся засмучена, каже: “Гена, гітару я купила за 500 доларів, але в аеропорту у мене її вкрали. Я заявила в поліцію, і, ти розумієш, мені дали іншу гітару, у них в аеропорту хтось залишив, і вона лежала незатребувана кілька місяців. І мені її дали замість моєї. Але, по-моєму, ця гітара краще, ніж моя. Я такі тільки по телевізору бачила”. Вона відкриває футляр, а там “Джіпсон” лежить, новісінький, електро. На ті часи - просто померти і не встати. Потім Андрій Васильєв на ній всі роки грав, така червона з білим гитарка.
На сцені Юра любив надягати тренувальні штани смугасті, до них у нього були чорні штани з гумками внизу. Футболки його, зелена і чорна, у мене до цих пір лежать. Ті смугасті штани у нього у Владивостоці порвали на сувеніри, коли ми на військовій базі виступали. Фанати попросили що-небудь, і він дав свої штани. Їх роздерли на стрічки, і вся молодь військового селища ходила з пов`язаними на шиї або на зап`ясті тесемочками з Юркових штанів.
Сценічний одяг я часто зі свого гардероба давав. Наприклад, справжній китайський халат минулого століття з квітами. Юркові Морозову всякі фраки. Шевчук виступав в білому сюртуку з гербом Росії, у мене цей герб зберігався ще з позаминулого століття, і я його Юрі видав. Юра дуже хотів, щоб герб потрапляв в камеру, це було ще самий початок перебудови, і тоді герби мало хто носив. А у Юри висіла гітара, в руку він брав мікрофон, і герб весь час затуляли. Так що він не вийшов ні на одній фотографії.
Розлучилися ми з “ДДТ” після однієї історії. Почалося все з того, що в Пітер приїхав американець, хтось Терлбек, фірма якого займалася пошуком музикантів в Росії, укладенням з ними контрактів, організацією промоції та гастролей в Штатах і по всьому світу. Але, як з`ясувалося пізніше, все це робилося таким способом, при якому музиканти нічого не отримували, не могли нічого випускати і записувати, за все повинні були б платити Терлбеку.
Терлбек приїхав в рок-клуб з перекладачем, пакетом документів, договорами і всякими американськими казками. Зібрали вони музикантів, виступили, намалювали золоті гори, подарували кожному по жуйку. Наші, звичайно ж, розпливлися, розтанули, у всіх відразу перед очима зірки американського прапора засяяли. Легковажні були, вірили, що Захід нам допоможе. І відсотків дев`яносто груп уклали з ними договори, а мене, звичайно, пробило дуже серйозний сумнів.
Я знайшов юриста з міжнародних відносин. Він проаналізував контракт, який пропонував Терлбек, і дав професійний висновок, що даний договір є рабською. Тобто гроші отримує тільки одна сторона. Крім цього я роздобув типовий контракт американської групи з продюсером і все це показав хлопцям. Вони засумнівалися, але якось легко до цього поставилися: “Гаразд, Гена, що ти боїшся, подумаєш, дурниця якась”. Я вніс поправки в контракт, передав людям Терлбека, але, як потім з`ясувалося, вони нічого не змінили. А подарували Вадику Курилева бас-гітару, всіх задарували сигаретами, пивом з “берізки”... Загалом, група підписала цей контракт.
І так співпало, що нам з Юрою знайомі надіслали запрошення до Америки. Але Юра, можна сказати, посоромився, і я поїхав один, без нього. Терлбекі показали там, що вони роблять з матеріалу, який відзняли в Росії на концертах, як обробляють записи всіх груп. Все було на рівні, але не в нашу користь.
У Нью-Йорку мене познайомили з одним з менеджерів Майкла Джексона. Коли менеджер прочитала наш договір, вона сказала, що такого в Америці не буває, що за таке людина просто вилетів би з кола шоу-бізнесу. Вона запропонувала розірвати контракт і укласти з ними типовий договір, як з американською групою. І протягом місяця “ДДТ” крутитимуть на національному каналі, потім на MTV, а через два місяці пройдуть гастролі по Америці. Я, звичайно, погодився, ми підписали протокол про наміри.
Після чого я прийшов до Терлбеку з вимогою змінити умови договору або розірвати контракт. У мене була довіреність на кожного з “ДДТ”. Але, коли ми її підписували, всі хлопці захопили паспорта, а Шевчук забув його вдома. Тому нотаріус його підпис не завірив, і якось все замотала, закрутилося, хотіли вдруге поїхати, але було не до того. Ця випадковість зіграла свою роль. Я пояснив Терлбеку, що він може зателефонувати Шевчуку, який підтвердить мої повноваження. Дзвонять в Пітер, Юрки немає вдома. У них був ще тільки телефон Муратова, Мурзика. Дзвонять йому, запитують, де Юра, він сказав, що Юри немає і його зараз не знайти. “А як же так, у нас ось таке питання - немає підпису Шевчука”. На що Мурзик відповів: “На таке питання тільки Шевчук може відповісти, тільки він вирішує”. Для них цього було достатньо. Вони сказали, що Муратов повідомив, що ви не уповноважені, вирішує тільки Шевчук. Передали трубку мені, Муратов сказав: “Ген, а хто ж ще? Звичайно, Юра повинен вирішувати”. Для мене це був удар нижче пояса. Можна собі уявити, як я себе відчув у той момент. Повним лайном. І перед Терлбеку, і перед тими, з ким я протокол про наміри підписав. Якщо у нас з-за музикантів скасовувався концерт, весь удар від замовника завжди я брав. Чи не Юра, що не хтось ще. І про переробку договору ми з ним домовлялися. І тут така ось підлість, зрада з боку цього придурка, який навіть, напевно, і не зрозумів, що зробив. Болтанул, з ранку не проспавшись, і тим самим призупинив зростання групи на кілька років. Потім я повернувся до Пітера, зібрав хлопців, понадаріл їм всякого. І якось вони все образилися. Я ж повернувся весь вбраний, хай-клас такий повний. Вони цього не говорили, але було помітно, що заздрять.
Сіли ми з Юрою, він і каже: ну якось, Гена, і з американцями ти нас підвів, і тут ти нас кинув, поїхав в Америку. Я пояснив йому ситуацію і кажу, що для мене теж питання корінний: або я все вирішую і ти не лізеш ні в що, крім музики, або ... Він відповів: “Розумієш, Ген, я не можу, щоб ти все вирішував”. Ну раз так, значить, так, що ж поробиш. Були у нас щасливі дні з, сподіваюся, і потім будуть.
Я не шкодував, що розлучився з “ДДТ”. Я б не зміг більше, не витримав би. Юрі потрібна була мама, цю маму він знайшов в особі Жені Мочулова. Юре ж і в житті більше мама і сестра допомагали, чим батько і брат. Такий мамин синочок. А я не міг стати йому мамою, я міг бути тільки татом. І зараз ми продовжуємо спілкуватися з Юрою. Він допомагає часто, якщо якась критична точка настає, то на горизонті обов`язково намалюється саме Шевчук. Юра взагалі така людина - багато хто страждає від нього, а багатьом він допомагає.
Але, на жаль, я йому можу допомогти тільки молитвами і своїм ставленням - любов і відданість, вони залишаються. Ми в таких бували колотнеч, у нас багато спільних таємниць. взагалі з “ДДТ” пов`язано багато забавного, трагічного, смішного, але про це не пишуть і не говорять при включеному диктофоні. З моральних міркувань - є ж ще родичі, діти, дружини. А то, що говорять і пишуть про “ДДТ”, - це верхівка айсберга. Навіть коли хтось говорить відверто, як я, до кінця не скаже ніхто і ніколи. В цьому я переконаний. І якщо хтось раптом це зробить, він стане ворогом номер один для всіх нас, дедетешніков.

Рустем Асанбаєв,
гітарист першого складу “ДДТ”:

- Коли ленінградський склад “ДДТ” придбав величезну популярність, багато хто запитував у нас: “Чому Шевчук не взяв вас з собою в Пітер?” Але що значить “не взяв”? Він просто зібрав сумку і поїхав в нікуди, на голе місце. Ніхто не вірив, що з цього щось вийде. Звати нас з собою йому просто було нікуди. А у нас, можливо, тоді спрацювала сила звички, прихильність до дому.
У мене і Ніяза Абдюшева доля склалася цілком вдало: ми граємо в престижному уфимському клубі “Жовта субмарина” і записуємо альбоми на студії “ДДТ” у Петербурзі. Зараз до запису готується вже другий наш альбом, де Нияз - автор текстів, а я - ведучий музикант. Що ж стосується інших “героїв минулих років”, То Рустик Карімов - джазовий музикант, тепер грає по джаз-клубах, Рустик Резваном - по шинках, Ринат Шамсутдинов - працює художником-акварелістом, Вадик Сенчілло вже давно в Москві, грав у співака Маршала, зараз пішов від нього. Гена Родін займається поліграфією в єпархії, в Бога вірує, але до музики відношення не має. Трагичней всього склалася доля однієї з найяскравіших особистостей “старого “ДДТ” - Вови Сигачева. Ніхто не знає, де він і що з ним, в тому числі його власна мати. За останніми чутками, він животіє десь у Франції, а по іншим чутками, його вже давно вбили.
Може бути, ми, що живемо тут, в Уфі, - в чомусь більш щасливі люди. Робимо те, що хочемо, і ні від кого не залежимо. Мене більше влаштовує клубне життя: бряжчить, як завжди бринькав, маю заробіток, який мене влаштовує. Ми приходимо в клуб і починаємо грати якісь свої блюзові імпровізації. І це ж не кабак, нам ніхто нічого не замовляє - просто наше власне вільне творчість. А прагнути до якихось крутих тусовок якось навіть не хочеться. Я, наприклад, абсолютно не переживаю через те, що не свічуся постійно на телеекрані, що не роздаю автографи направо-наліво, не спілкуюся зі знаменитостями день у день. Юрка - він інший: він же не тільки музикант - він артист, режисер, ще багато чого, і йому потрібно постійно шукати нові ідеї, до чогось прагнути. Ми на іншій мірі. Не те щоб на нижчому - просто на інший. Кожен з нас, з тієї старої команди початку 80-х, знайшов те, чого хотів, прийшов до того, до чого прагнув.

Сергій Лєтов,
саксофоніст:

- По-моєму, це був 85-й рік, коли Юра приїхав з Уфи записувати в Москву альбом “час”. Мене попросили взяти участь у записі - грати на альті і тенора саксофоні. Ми з Юрою зустрілися, поговорили, він виявився дуже приємною людиною, і я погодився. Альбом ми записували в двокімнатній “хрущовці” - я писався на кухні, а Юра у кімнаті на двоканальному магнітофоні. Запис йшла в дуже напруженій обстановці, тому що при кожній помилці доводилося все переписувати. До речі, це єдиний альбом, на якому я співаю. Шевчук мене дуже довго вмовляв, тому що я ніколи в житті ніде нічого не співав. А так як під час запису я був в тверезому стані, то дуже довго відмовлявся. Але Юра людина надзвичайно привабливий, йому протистояти дуже важко, і я не зміг. У пісні “Хлопчики-мажори” є такий безладний хор цих самих хлопчиків, і ми всі там співали: і я, і Саша Волков, і Сергій Риженко, який на скрипці грав. Сподіваюся, що там мене не дуже добре чутно. Все це відбувалося швидкоплинно, протягом декількох днів записи. А потім хлопці вирішили, що в Москві жити неможливо. Юра мені розповідав, що їх тут ловили на вулицях і били. І вони поїхали в Ленінград.
Потім ми з Сигачева приїжджали до них в Пітер. Я брав участь в першому офіційному концерті “ДДТ” на стадіоні “Динамо”, Навіть оглух на одне вухо. До цього я грав на різних майданчиках, в рок-клубі, але такий гучності, яка була на стадіоні, такого апарату ні у кого з самодіяльних груп не було. Потім я знову приїжджав до них у Ленінград, ми грали в рок-клубі на Рубінштейна. Юра казав, що вони пишуть новий альбом і для мене залишили трек, щоб я потім записався. Але якось не склалося. Я не поїхав з ними на гастролі кудись на Камчатку, і, мабуть, вони вирішили, що важко людини, що живе в Москві, тягати з собою.
У нас стався перерву - я з “ДДТ” не грав і не бачився років десять. Так, тільки привіти один одному передавали через спільних знайомих. І тільки на програму “20.00” мене запросили приїхати зіграти. Я помітив, що на фірмовій майці “20.00”, Де були надруковані прізвища всіх, хто коли-небудь брав участь в “ДДТ”, Моє прізвище теж була вказана. Це було дуже приємно. Останній раз ми з Юрою бачилися в травні, коли я грав з ним ціле відділення на концерті на Окрайці. Я граю далеко не популярну музику, і те, що для мене знаходиться місце на сцені поруч з “ДДТ”, - це говорить про те, що Юра не підлаштовується під смаки публіки, а робить те, що вважає за потрібне.
З моєї точки зору, Юра самий порядна людина з усієї рок-тусовки. Я це говорю не з лестощів, не з підлабузництва, це моє щире переконання. Люди, які своїх товаришів не кидають і намагаються при першій-ліпшій можливості допомогти, дуже рідко зустрічаються серед наших рокерів. А Юра мені через 12 років після запису альбому “час” раптом несподівано надіслав дуже великий гонорар. Я був просто вражений цим. Коли ми записували, це були роки некон`юнктурних, некомерційні, і все грали за так - просто заради боротьби. Але Юра сказав, що диск вийшов, він продавався, і це ваша доля. Я не знаю жодного іншого музиканта, який би так міг вчинити.

Сергій Гур`єв,
музичний журналіст:

- Я познайомився з Шевчуком ще році в 85-му, коли він приїжджав до Москви записувати альбом “час”. Вони разом з уфімськими музикантами жили у Саші Волкова, з яким ми разом робили журнал “УРлайт”. У нас тоді була тусовка, яка займалася підпільним менеджментом підпільних концертів. Шевчук тоді був андеграундної зіркою, забороненої в Уфі, і, відповідно, ми йому допомагали робити акустичні квартирники в Москві, а потім і перший електричний концерт в ДК МЕІ. Відразу було зрозуміло, що це фігура з внутрішньою енергетикою величезного масштабу і цей голос цілком стадіонний за своїм потенціалом. Яку музику до цього голосу ні приробити, він буде свою роль благополучно виконувати. Щось велетенське в Шевчука завжди відчувалося. Як сказав би Ленін, досвідчений чолов`яга. Він справляв враження інтелігентної вчителі, ким він, власне, за професією і був. Таке разночинское було відчуття - півінтелігент, полумужічок з такою хитринкою, дуже сильно себе на думці.
Перша позитивна стаття про “ДДТ” в радянській пресі пройшла в журналі “Юність”, Де я тоді працював у відділі публіцистики. Після якогось концерту ми з ним розмовляли, і я питав: які б ти, Юра, хотів зробити аранжування? Він говорив, що хотілося б, щоб в “ДДТ” все було, як у Френка Заппи і Джиммі Хендрікса, щоб всі інструменти як би сексуально взаємодіяли між собою і з вокалом. Я думав: ось як добре людина розуміє музику, які у нього чудові мрії. Правда, після того як він переїхав до Пітера, музика у “ДДТ” стала абсолютно жахлива. При бажанні можна говорити в найвищому ступені про вокал, про самі пісні, про тексти, але музика клінічна весь час.
Ну і ось потім, відповідно, яка була ситуація. Я написав статтю про групу “ДДТ” в зв`язку з презентацією програми “Світ номер нуль”. Такий більш-менш глибокий екзистенціальний текст, з правдою про музику, з правдою про Шевчука як про людину, ну і з плюсами з усіма, які можна в ньому знайти. Стаття вийшла в журналі “столиця”. Шевчук дико напружився на неї і почав дзвонити нашому спільному другові Олександру Волкову та говорити: “Передай Гур`єва, нехай він чи вибачиться, або я викликаю його на дуель, нехай вибирає вид зброї”. За словами Волкова, його дуже сильно зарубала одна фраза. Напам`ять я її не пам`ятаю, але суть була така: навіть якщо Шевчук бреше своїм фанам, він робить це настільки талановито, з такою любов`ю, що задовольняє їх потребу в локальній правді серед океану всесвітньої брехні ... Може, я не правий, але на то і критик, щоби писати те, що він думає.
Виклик Шевчука я якось всерйоз не сприйняв. Жарт і жарт, думаю. Передай, кажу Волкову, що я вибираю шахи по Інтернету. Будь ласка, якщо треба, можемо пограти. Але Шевчук не заспокоївся. Причому все це з періодичністю його приїздів до столиці відбувалося. Приїхав знову в Москву, випив, побачив Волкова і відразу згадав, що зі мною треба стрілятися. Знову, значить, передає: крім жартів, все дуже серйозно, вибирай вид зброї. Ми з Волковим поговорили, типу ладно, пусть будет вогнепальну зброю. Наступного разу Шевчук приїжджає, йому Волков пояснює, що не буду я вибачатися, я буду стрілятися. Знову забули. Наступного разу він вночі дзвонить дружині Волкова, розбудив бідну дівчину - дай мені Гур`євський телефон. Аня йому дала мій телефон, але я в ту ніч, як на зло, телефон відключив, сидів писав якісь статті. Знову він мені не додзвонився. І ось це все нескінченно триває три роки з гаком. Може бути, через “МК-Бульвар” передати: перестань, Юра, будити бідну дівчину. Якщо дійсно стрілятися треба, подзвони Волкову на роботу, він все спродюсує, все організує. Заради бога, немає проблем.
Зараз Шевчук існує вже в іншому контексті. Раніше він був цілком сформованим людиною з такими принципами правдолюбства. Тоді правдолюбство було направлено проти радянської влади, а зараз воно спрямоване проти влади грошей. Але це якось смішно відбувається, тому що він і сам знаходиться в хорошому такій взаємодії з цією владою грошей. Всі його спроби робити театр “ДДТ” і підтримувати молоді гурти ні до чого доброго не привели. Тільки до того, що ці молоді гурти грузли в тій інфраструктурі, яку він для них намагався створити, і не могли рухатися нікуди наверх. “крадене сонце” якби випустило свій дійсно хітовий альбом на нормальному лейблі, так понуро і нещасно їх життя не склалося б. Він навряд чи хотів зробити таку пастку. Просто благими намірами ...
Зараз, в 2002 році, його позиція - такого стовпа морально непохитного, Солженіцина від рок-н-ролу, - вона сильно дратує. Такий піднесений, обгороджений парканом чоловік, яка пояснювала б усім, що цей світ, який він навколо себе створив, - це якийсь оазис чистоти і істинної душевності. А поза межами цього світу все якесь продажне говно. Йому, мабуть, здається, що все кинули революцією займатися, зажрались, а він вирішив не кидати добру справу - вести людей до світла за вуха.

Олександр КУШНІР,
прес-аташе групи “мумій Троль”:

- Вперше я побачив “ДДТ” в 87-му році на подільському фестивалі. Це був такий радянський Вудсток, на якому виступали кращі радянські рок-групи, а хедлайнерами фестивалю поставили “ДДТ”. Вони виступали під проливним дощем, з непрацюючими мікрофонами. Шевчук співав відразу в два мікрофони, і його било струмом. Вся апаратура була накрита якимсь дешевим целофаном. У якийсь момент блиснула блискавка. Портали то включаються, то вирубуються, і Шевчук кричить в мікрофон: “Струму немає, але є сила! Російський рок живий!” І тоді це було не просто стовідсотково чесно - його словами говорило все покоління ... Я абсолютно точно пам`ятаю, що у мене на плечах людина сиділа.
Приблизно в той же час до мене дійшли його легендарні альбоми початку 80-х. Я тоді почав писати книгу про кращі радянські магнітоальбоми і зустрічався з різними музикантами. Зокрема, з уфимским складом “ДДТ”, Який фактично не дав жодного концерту, але записав пісні, які зробили “ДДТ” легендарною групою. В Уфі було дуже важко, вони просто по ночах пробиралися на телебачення і буквально за чотири дні записали альбом “периферія”. Альбом якось неправдоподібно швидко потрапив в КДБ, і Шевчука кілька разів викликали і сказали, що ще один альбом - і решітка. Існує дуже красива легенда, досить достовірна: нібито котушку альбому завернули в газети і целофан і закопали глибоко в землю. Коли в 90-х роках “ДДТ” стали перевидавати свої старі альбоми, всюди писали, що оригінал втрачено. І вже набагато пізніше, коли Шевчук приїжджав з концертами в Уфу, цю бобіну з оригіналом альбому викопали і йому повернули. Шевчук просто плакав.
Наступний альбом писали вже в Москві. Шевчук з Сигачева жили тоді на квартирі у Олександра Волкова, редактора журналів “УРлайт” і “контркультура”, На Соколі. У Волкова залишився унікальний малюнок, зроблений Шевчуком, який висить прямо на стіні в квартирі. Він називається “Митьки в Москві” - там Шевчук, Сигачев і ще один уфимський музикант стоять на вокзалі в Москві, і в руках у них тільки кофр з гітарою і якась авоська з кефіром. Вони такі і приїхали в Москву, абсолютно порожні, без грошей, і реально вели напівголодне існування. Сашка їх, звичайно, підгодовував, але він сам тоді був студентом архітектурного інституту, і у нього не було стабільного матеріального достатку. Шевчук потім розповідав, як замість 46-го розміру брюк він почав носити мало не 42-й. І як йому доводилося фактично бички підбирати на тротуарі. Але при цьому, коли вони закінчували запис свого альбому, голос вони розігрівали коньяком. Чи не портвейном, що не пивом. Це дуже симптоматично. Записували, як тоді водилося, на квартирі, разом з московськими музикантами і частиною уфимских. І коли знаменитий тепер джазовий музикант Сергій Лєтов о сьомій ранку грав на трубі в блоковому будинку, у господаря трохи інфаркт не стався. Все було дуже концептуально, вранці 7 листопада. Після чого Шевчук виїхав до Пітера назавжди.
“ДДТ” початку-середини 80-х - це дві людини. Шевчук - автор музики і текстів і Володя Сигачев - такий музичний мозок групи. Вони розлучилися, коли Шевчук переїхав до Петербурга, а Сигачев залишився в Москві. Шевчука вітер рок-н-ролу кинув в топ, а доля Сигачева досить трагічна. Ніхто не знає, що з ним сталося, але людини не бачили вже років п`ять. Кажуть, що він без вісті пропав, інші кажуть, що його вбили за борги. І під час інтерв`ю з Шевчуком я помітив, що Юра боїться якось серйозно про це замислюватися, він говорить тільки: “Так, давно я його не бачив”. Може, він просто собі такий блок психологічний ставить.
Потім був Подольск в 87-м, і буквально через рік стало зрозуміло, що ця людина може збирати стадіони. Дуже цікава історія була, коли в 88-му році хтось із кінематографічних діячів орендував Палац спорту “Динамо” нібито під зйомку фільму, а насправді там пройшли два сольника “ДДТ”. Два дня стояв страшенний лом народу. Стало зрозуміло, що це народна група з такими плакатними і прямолінійними текстами. У “ДДТ” була маса тонких ліричних пісень, але символом ставали не вони. “Мама, мама, мама, я любера люблю”, - співав Шевчук в смугастих штанях і напружував м`язи. Ще він мав звичай дуже швидко оголятися на сцені.
Потім щодо “ДДТ” у мене такий провал років на десять. Я чув якісь альбоми, бачив виступи, і хоча вони приблизно раз на рік приїжджали з якоїсь чергової новою програмою, виступали в “Лужниках” або “Олімпійському”, Для мене, напевно, з`явилися більш яскраві групи.
А на “Нашестя-2001” в Раменському я вів прес-конференцію “ДДТ”, І Шевчук мені здався дуже чесним і доброзичливим. Бентежило тільки те, що він не знімав весь цей час чорні окуляри. А коли поставили запитання про взаємини з “танцями Мінус” і Петкун, Шевчук відповів на нього так, як вигідно було йому. У мене склалося враження, що лідер “ДДТ” або говорить неправду на цій прес-конференції, або говорить не все. Можливо я помиляюсь. “ДДТ” закривали фестиваль, і мене насмішив один факт: вони почали виступ з інструментальної версії Героїчної симфонії Шостаковича. Власне, з того самого фрагмента, який група “танці Мінус” виконувала вже близько трьох останніх років. І мені в цьому побачилася якась крива іронія долі: якщо говорити, що Петкун вторинний, інтерпретуючи Шостаковича, то виходить, що Шевчук третічен.
Шевчук дійсно народний співак. Не знаю, може, це ми дорослішаємо і слухаємо іншу музику, але, незважаючи на протиріччя особистості, хочемо ми цього чи не хочемо, сьогодні це ідеальна група для закриття фестивалів. Виходить, що вони - одні з кращих. Ну а які вже все решта - це інша розмова.

Дмитро Гройсман,
продюсер групи “ЧайФ”:

- У мене немає якоїсь яскравої спогади про те, як я познайомився з паном Шевчуком. Але я знав його в абсолютно різні часи. Спочатку він був такий Юра-рок-н-рол, пив багато, рубався за правду-матку, рвав на собі тільняшку. Ну, практично ми все тоді такі були, але більш-менш компромісні, а він такий борець безкомпромісний. Я тоді працював директором групи “бригада С”, І після відомого факту, коли Сукачова побили міліціонери на Старому Арбаті, у нас народилася ідея зробити музичний фестиваль проти міліцейського свавілля. Він називався “Рок проти терору” - там все музиканти зібралися, і єдиною людиною, який сказав: ні, ну його на фіг, ну дали Сукачова по морді, ну і чого з цього галас влаштовувати? - був Шевчук. Ми запропонували: на фестивалі кожен зможе висловитися проти будь-якого терору - морального, телевізійного, соціального, тобто не обов`язково фізичного. З цим формулюванням він погодився і брав участь в концерті.
Рівно через рік був другий проект Сукачова, який називався “Все це рок-н-рол”, де “бригада С” співала чужі пісні. Навіть кліп був знятий, де всі разом співали - Джоанна Стінгрей, Гребенщиков, Сукачов, Кінчев, Шевчук. Тоді у нього був інший період. У нього померла дружина, він перестав пити, він був такий чистий і світлий. Поспілкуватися з ним було все одно що в церкву зайти. Не знаю, як це називається, коли ти сповідався, тобі гріхи відпустили, ти вийшов, легко дихаєш, - ось таке було спілкування з Шевчуком. Він був зовсім іншою людиною, добрим, готовим всіх прощати і приймати. Він приїхав на зйомки кліпу. Вранці ми його зустріли, вдень він з Гаріком разом знімався, потім ми поїхали до мене додому, обідали, потім їздили по місту, ввечері були на Ленінських горах. Він абсолютно спокійно вийшов в народ, спокійно стояв і дивився на панораму Москви, потім ми його відвезли на вокзал, і він поїхав. Це був дуже яскравий день, і він мені дуже запам`ятався.
А потім ми якось рідко зустрічалися. На столітті журналу “вогник” він виступав, і Шахрін був з Бегунова. Нам на всіх дали одну гримерку, і він щось почав наїжджати за те, що ми поїхали в тур з Союзом правих сил. Я йому сказав, що ми можемо висловлювати свої погляди, - ми з ними їздимо, за них і голосуємо, це наша позиція. Тобі не подобається - голосуй і їдь за інших. Хіба ви не голосуй і не їдь. Але ти не маєш права нам нав`язувати що-небудь. Потім все випили, сиділи години чотири, розмовляли. Він встав і сказав мені: “Блін, ти тяглової директор, ти за своїх так б`єшся”. Я сказав: “Так я не б`юся, я просто відстоюю свою точку зору”. І начебто у нас знову було все добре.
Але, видно, щось Юрі кортить, і останнім часом все його висловлювання тихо напружують. Може, у нього криза середнього віку, але він якось став всіх лаяти. І нас зокрема. Наприклад, за те, що ми з`їздили по Волзі і дали в десяти містах безкоштовні концерти, а спонсорував все “Петро I”, Сигарети. І ось коли він починає говорити, що група “ЧайФ” продала свою душу і совість, то хочеться теж сказати: Юр, може бути, тобі краще співати, ніж говорити? Причому Юра в пресі щось на “ЧайФ” наїжджає, а коли зі мною стикається, то просто слова не говорить. Останній раз, коли ми зустрілися, єдине, що він сказав, це: “Привіт, очкарик”. На що тут же отримав відповідь: “На себе давно в дзеркало дивився?” Ось так мило поговорили, секунд двадцять. Це на “нашестя” було. Загалом, ми для себе вирішили одне: що Юра, він за освітою вчитель, і ось це утворення назовні вибивається. Сам себе призначив вчителем, вибрав собі учнів, намагається керувати. Він до них промовляє: рок-н-рол, коли ось так от - правильно, а ось так - неправильно. Він тільки забув про те, що раніше рок-н-ролом було те, що проти правил, або те, що без правил.
З одного боку, він шалено любить комфорт, з іншого - він весь час кричить, що все мажори. Але якщо подивитися вимоги - як його повинні зустрічати і скільки людина його обслуговує, - одна картина створюється, а коли він відкриває рот - інша. При всій своїй пропаганді рок-н-ролльності Шевчук завжди був близький до шоу-бізнесу. Він був одним з перших, хто почав думати про масштабні концертах, про концепцію, про шоу з декораціями.
фестиваль “навала” - це взагалі окрема епопея. Черговий демарш Шевчука. Для нього ж все попса - “смислові галюцинації”, “Сплин”, “Бі 2” теж. Виступати з ними на одній сцені западло. Ну ладно, він зробив свій день, запросив правильні, на його розуміння, групи. У мене навіть немає слів критики. Я можу сказати просто по цифрам - в перший день у нас було 70 тисяч народу. У другий день починали “Нічні снайпери”, В середині дня був “Король та Блазень” - причому їх вибирають не Шевчук (тут він як би не був проти, дав зволення), а після їх виступу у нас 30 тисяч народу просто злилося. Я думаю, що це просто були амбіції Козирєва до своєї колишньої радіостанції. на “Максідромі” Шевчук заявив, що не виступатиме, бо все гівно і все попса, а ось на “нашестя” у Михайла Козирєва він виступив. Але це було дійсно погано. І з фінансів Юра нам зробив більше мінусів, ніж плюсів. Причому ще звалився там зі сцени, просто як мішок. Все тут же підбігли: ну як, Юрій Юліанович, що не забилися? На що Шевчук відповів: “Та ні, я згрупувався”.
Я думаю, те, що стосується сцени, глядача, поезії, музики, - він цілком реальна зірка. Все, що стосується людських якостей, - мені здається, яким би ти не був, залишай це для своїх близьких. Що все вихлюпувати назовні? Мені здається, це некрасиво, коли, наприклад, один художник заявляє: у мене картина краще, ніж в іншого. Ні, у тебе своя картина, у мене - своя. Він талановита людина однозначно. Але на сьогоднішній день я про Юру нічого хорошого сказати не можу.
Хоча в історії з Петкун Юра молодець. прийшов в “шістнадцять тонн”, Де працює Петкун, а не кликав його кудись на розбирання. Ніхто не знає, що там у них сталося. Вони пішли і розмовляли в гримерці один на один. Потім Шевчук пішов, а Слава всіляко всіх переконував: “Я у нього вибачення не просив”. Але потім по деяких речах я зрозумів, що Слава тоді злякався. У кількох статтях Шевчук сказав: “Ну да, я спілкувався з Петкун, він попросив у мене вибачення, і я його пробачив”. І Слава ніде не дав відповідну ситуацію, не сказав: “Так ти че, типу охрінів? Я нічого не просив. пішов ти”.

Михайло КОЗИРЄВ,
генеральний продюсер “нашого радіо” і радіо “ультра”:

- Шевчук відноситься до числа тих артистів, чия творчість сильно на мене вплинуло свого часу. І хоча кажуть, що з кумирами краще не зустрічатися, щоб не розчаровуватися, я не можу сказати, що після знайомства з ним сталося щось подібне. Він відноситься до числа таких масштабно обдарованих людей, які великі в усьому - в своїх пристрастях, достоїнства і - недоліки. І це все треба сприймати як єдине ціле, тому що Бог, розподіляючи таланти, разом з іскрою божественного дару дає часом не найпривабливіші риси характеру “в навантаження”. Як в радянському столі замовлень - якщо хочеш купити згущене молоко, ось тобі і рис на додачу.
Історія вчить: геніальних людей потрібно приймати такими, якими вони є. Ми ж, наприклад, часто поняття не маємо, які насправді Боно, Стінг або Пол Маккартні. Може, вони жахливі негідники, мерзотники і Івани, безбатченки. Яка різниця? Вони творять музику такого масштабу, що відгукується в серцях мільйонів людей. Тут та ж ситуація. Шевчук відноситься до числа тих людей, які зачіпають самі глибинні почуття у слухачів. І це найголовніше в ньому. Все інше не так уже й важливо.
Кожен раз, коли я буваю в Пітері, я намагаюся заїхати до них на репетиційну базу. Там в холі на стінах висять портрети “бітлів”, Моррісона, різних груп, мало не з автографами, всюди раритетні платівки. Ігор Тихомиров з групи “Кіно”, Який тепер грає на басу в “ДДТ”, Він все в цій студії збирає вручну - цілими днями паяє, якісь проводки з`єднує, пульти відбудовує. Шевчук любить все показувати, як у них затишно, розповідає про облаштування внутрішнього дворика ... Ми сідаємо на великій кухні, розмовляємо. Юра зазвичай дає що-небудь послухати. На кухні стоїть раздолбаной абсолютно касетник, на якому погано що б то ні було слухати, але слухають чомусь на ньому. Всі п`ють чай, цукорниці немає, хтось приносить пісочний кекс, і його ріжуть на багато шматків прямо в коробці. Загалом, все як годиться. Забігають в гості щохвилини то Гаркуша, то хто-небудь ще. Вони розпитують з такою легкою глузуванням: ну як там в Москві? Читається підтекстом - ну як ваш метушливий, пропалений цинізмом місто? Всі бігаєте, все дзижчите? А ми ось тут чаї ганяємо. Ну, це традиційна пітерська віз.
Шевчук в Пітері як бог просто, може все. Ступінь любові до нього часом здається безмежною. Думаю, якщо він раптом захоче, щоб для зйомок кліпу на дахах всіх пітерських будинків з`явилися сажотруси, то у нього тільки запитали б: “Юрій Юліанович, вам як, до світанку або прямо з вечора?”
І їду я завжди з якимсь відчуттям наснаги. З одного боку, до тебе доля повернулася так, що ти маєш можливість спілкуватися з такими людьми, а з іншого - ці люди тобі симпатизують і поважають справу, яку ти робиш. Без такої підтримки я б давним давно зламався.
після “Навали-2001” Найяскравіший спогад, з ним пов`язане, - виступ “ДДТ”, Що закриває фестиваль. Воно було приголомшливим. Це був безумовний вінець фестивалю. Слава богу, цей концерт відображений на камери, у нас є все, що там відбувалося, включаючи навіть моторошне падіння Шевчука зі сцени на останній пісні, в прямому ефірі ТБ-6. Захід сонця, вони з Вадимом Курилева стоять на самому краю майданчика, і Шевчук співає: “Це те, що залишиться після мене”. Відчуття було - хай йому грець, все недарма походить. Після концерту ми сиділи в гримерці, пили коньяк, і Юра сказав: “Дивись, яким чудовим командам допомогли. Одна справа робимо”.
Він іноді приходить до нас на радіо в нічний ефір, розмовляє про життя, жартує, іноді співає під гітару. Він може абсолютно несподівано заспівати пісню, яку склав напередодні, або дістати який-небудь вірш і сказати: “Ось я тут вірш написав, хлопці, зараз я вам його прочитаю”. Або піде міркувати, так по-Батьківський, про життя, про країну. Часто і багато говорить про батьківщину, про якісь глобальні поняттях. Іноді це буває утомливо слухати. Мені буває дуже прикро, коли він наїжджає, наприклад, на групу “ЧайФ”. Я вважаю, це несправедливо, вважаю, що він перегинає палицю. Сперечаюся з ним, злюся, лаюся. При цьому треба просто весь час пам`ятати: ось людина, яка написала не один десяток пісень, включених в золоту музичну колекцію цієї країни. Треба приймати його таким, яким він є.
Буває, що він може зателефонувати днем на роботу, коли у мене тут пекло навколо, і сказати: “Знаєш, Миша, я ось тут у себе в селі, і тут так красиво - поля, ліси, сонце”. Починає описувати свій будинок, як скриплять мостини, як він ходить на риболовлю. Якісь такі речі, які в ритм мого життя ну ніяк не вписуються. І якось незручно сказати: “Юра, я передзвоню”. І волею-неволею він тебе витягує з усієї цієї метушні, за що я йому дуже вдячний.
Але є одна річ, яка мене завжди вражає. Я не знаю, чи є сенс її публікувати, тому що мені буде ніяково перед Шевчуком. Але до нього як не прийдеш в гримерку після концерту, так спостерігаєш кожен раз одну і ту ж сцену, тільки з різними людьми. До Шевчуку приходять вервечкою якісь відставні десантники, військові, пілоти або спецназівці, які починають з ним обійматися, цілуватися в губи і вимовляти тексти типу: “Ну що, Юрец, коли в Кандагар? Слухай, а пам`ятаєш, бувало, на “З-24” ми розсікали над передгір`ями-то? А пам`ятаєш, як наші висотку відбивали? А шейх-то хто йому заважає в гості кликав, у нього там і горілочка в запасі. Може, махнемо до Бейрута, а там на Чечню, і зависнемо на кілька днів?” І починається якась військова завірюха, причому Шевчук в цій розмові бере активну участь. І якщо хоча б третину того, що вони говорять, правда, то просто волосся стає дибки, через що їм довелося пройти. Всі ці люди такі трохи п`яні, дуже патріотичні, дуже закохані в Шевчука і весь час зі своїми військовими спогадами. Коли спостерігаєш за цим з концерту в концерт, створюється враження, що Шевчук якийсь бог війни. Він уже на всіх фронтах перебував, з усіма воєначальниками перезнайомився, з солдатами перебратался. І я просто в жаху, бо на кожному концерті, в кожному місті напевно те ж саме відбувається.

Дмитро Ширяєв,
керівник ініціативної групи:

- У уфимской тусовці зараз два супергероя: Шевчук і Земфіра. Серед старшого покоління існує безліч легенд про Шевчука, часто повністю неправдоподібних, і кожен другий уфімец шевчуковского віку клянеться, що пив з ним, а кількість його “однокласників” можна обчислювати тисячами. Те ж саме можна стверджувати і про молодше покоління - тільки по відношенню до Земфірі: з нею все були знайомі і майже все з нею пили.
Але ось ставлення офіційної влади до цих двох героям дуже різний. Президент РБ М.Г.Рахімов публічно згадував Земфіру мало не як “національну гордість”, А в позаминулому році башкирські влади офіційно вручили їй національну молодіжну премію, тоді як заслуги Шевчука ніколи ніким з можновладців відзначені були. Більш того, в 2001 році якась Уфимская ініціативна група взяла на себе сміливість почати збір підписів за те, щоб Шевчуку було присвоєно звання “почесного громадянина міста Уфи”. Надмірно ініціативним громадянам недвозначно дали зрозуміти, щоб вони не лізли не в свою справу, сказавши їм у відкриту: “У нас є більш гідні кандидатури”. У підсумку звання “почесного громадянина” в 2001 році було присвоєно паралімпійської чемпіонки Риммі Баталовой і першому директору приладобудівного об`єднання Н.Г.Ковалеву. Також міська влада відмовилися виділяти кошти на доставку і установку потужної апаратури, необхідної для концерту “ДДТ” на міській площі. У той час як Земфірі таку можливість - дати сольний концерт в центрі Уфи для всіх бажаючих - влада надала охоче.
Сам же Шевчук коментував цей інцидент так: мовляв, його взагалі-то не дуже хвилюють всі ці офіційні звання, тому що визнання художника вимірюється далеко не цим. Концерти Юрія в рідному місті завжди проходять з аншлагом, а багато свої нові альбоми він спочатку представляв уфимскому слухачеві в акустичному варіанті, щоб “перевірити нові пісні на Уфі”. Думка Уфи - пересічних громадян, шанувальників, старих друзів, а не офіційних властей, - для Юрія досі дорого і важливо.

Відео: Велопоход. Придністров`я - не вздовж, але поперек / Cycling trip. Transnistria

Автор висловлює подяку співробітникам газети “МК в Уфі” за допомогу в підготовці матеріалу.

Поділися в соц мережах:

Увага, тільки СЬОГОДНІ!
—хоже

Увага, тільки СЬОГОДНІ!